Розлучення

Розділ “підприємницького” бізнесу при розлученні: на що кожна зі сторін має право

Часом шлюборозлучні процеси між подружжям супроводжуються розділом не тільки майна, а й бізнесу. Зокрема, нерідка ситуація, коли в якості індивідуального підприємця зареєстрований один з подружжя. І тут виникає питання: раз бізнес зареєстрований тільки на одного, поимеет чи з нього щось другий в разі розлучення? Доходи від підприємницької діяльності діляться навпіл? Відповідно до Ст.

34 Сімейного кодексу доходи від підприємницької діяльності відносяться до майна, нажитого подружжям під час шлюбу (загальному майну подружжя). А значить, їх розділ відбувається в загальному порядку, тобто 50 на 50. І той факт, що статус підприємця оформлений тільки на одного з подружжя, значення не має.

Більш того, якщо право на отримання грошей по операціях виникло у чоловіка – підприємця в період шлюбу, то розділу підлягають в тому числі і доходи, отримані від підприємницької діяльності після його розірвання (п.10 огляду судової практики Верховного Суду Російської Федерації N 1 (2020), затв. Президією Верховного Суду 10.

06.2020). Розплачуватися за боргами доведеться разом? Ситуація з боргами від підприємницької діяльності дещо інша.

Вони можуть бути визнані як особистими боргами чоловіка-бізнесмена (в такому випадку їх не ділять), так і загальними боргами подружжя (в цьому випадку вони повинні ділитися пропорційно їх часткам у спільному майні). Для того щоб визначити, до якої з цих категорій вони відносяться, необхідно з’ясувати, куди йшли одержувані від бізнесу доходи. Так, якщо гроші надходили до сімейного бюджету, витрачалися в інтересах сім’ї, зокрема для придбання майна, борги будуть визнані загальними і підлягають розділу.

Справедливо це і для ситуації, коли при розлученні і розділі майна один з подружжя претендує на доходи і майно, отримані іншим чоловіком в результаті його підприємницької діяльності (П.3 ст. 39 СК РФ).
В іншому випадку, тобто, коли гроші «обходили стороною» сімейний бюджет, борги від підприємницької діяльності будуть визнані особистими боргами чоловіка-підприємця і розплачуватися за ним буде він один. А у вашій родині є підприємці?

Related posts

Leave a Comment